Parkovací preukaz

Prináleží osobe so zdravotným postihnutím, ktorá je podľa lekárskeho posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným autom alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí. Vyhotoví ho príslušný orgán na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.

Fyzická osoba s ŤZP je odkázaná na individuálnu prepravu osobným autom, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti: premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť, nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy alebo zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.

Aj v prípade, ak osoba so zdravotným znevýhodnením nevlastní motorové vozidlo, je vhodné vybaviť si parkovací preukaz. Veľa príbuzných či známych má vozidlo a môže pomôcť s dopravou a prepravou postihnutých občanov, môžu použiť parkovací preukaz vyhotovený pre FO s ŤZP.

 

POSTUP pri vybavovaní preukazu je rovnaký ako pri preukaze ŤZP.

Žiadosť si môžete stiahnuť tu: http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/Ziadost_o_parkovaci_preukaz.pdf 

Prípadne si ju vyzdvihnete na Úrade práce a sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého alebo prechodného bydliska.

K žiadosti doložíte: podobne ako pri preukaze ŤZP, čo najviac správ od špecialistov, a posudok od obvodného lekára, ktorého informujeme, že ideme žiadať o parkovací preukaz. Žiadosť aj so správami odnesiete alebo posielate na Upsvar oddelenie posudkových činností v mieste trvalého/prechodného bydliska. V prípade parkovacieho preukazu je možné žiadosť odoslať aj elektronicky, musíte mať však nový občiansky preukaz s čipom, aktivovaný účet a elektronický podpis.

Žiadosť následne pozrie posudkový lekár, od jej podania, plynie 30-dňová lehota na vydanie posudku a potom 15- dňová lehota na vydanie rozhodnutia o priznaní či nepriznaní preukazu. Nárok máte ak je miera funkčnej poruchy aspoň 50%.

Zamietavé stanovisko

Platí to isté ako pri preukaze ZŤP. Bežne sa stáva že schvália preukaz ZŤP napríklad s mierou funkčnej poruchy 65% ale parkovací preukaz iba na 40%. Treba sa odvolať .

Označené vozidlo parkovacím preukazom  ZŤP:

– Nemusí dodržiavať na zákaze státia čas ktorý je nevyhnutne potrebný na rýchle nastúpenie alebo vystúpenie

– Nemusí dodržiavať značenie obmedzeného zákazu vjazdu ( vjazd povolený dopravnej obsluhe, pešej zóny

  a pod.)

– Môže využívať vyhradené parkovacie miesta, ktoré sú vždy bezplatné, toto platí na celom území EU

Označenie miest na parkovanie pre osoby so zdravotným postihnutím:

Takéto parkovacie miesta sú označené dopravnou

značkou s medzinárodne uznávaným symbolom vozíčkara. Parkovať na takto označených miestach je viazané práve na parkovací preukaz.

Vo veľa prípadoch ide o bezplatné parkovanie, inokedy ide len o zľavnené parkovanie alebo výhodné parkovacie miesto blízko vchodov do obchodov a inštitúcii, napríklad nemocníc. Vždy ide o rozhodnutie správcu parkoviska, lebo on znáša náklady z bezplatného parkovania. Niektorí správcovia parkovísk poskytujú na takýto preukaz zľavnené alebo bezplatné parkovanie aj na iných miestach.

Kedy dochádza k zneužitiu ?
Osoba, ktorej bol vydaný parkovací  preukaz, nemusí mať vlastné auto, môže byť vozená napríklad autami svojich rodinných príslušníkov alebo používať služobné vozidlo. Pokiaľ dotknutá osoba sama jazdí alebo ju niekto vozí, tak je to v poriadku. Zneužívanie nastáva, keď si niekto parkovací preukaz požičia a alebo ho odcudzí a používa ho pri parkovaní, ktoré nesúvisí s dopravou osoby uvedenou na parkovacom preukaze. Zneužitím je aj samotná výroba kópií preukazu vo formáte originálu alebo výroba preukazu s pozmenenými údajmi.

 

DIALNIČNÁ ZNÁMKA

            Po vydaní parkovacieho preukazu, môže jeho držiteľ alebo poverená osoba požiadať o oslobodenie od poplatku za diaľnice a rýchlostné cesty.

Na jeden preukaz, môže byť od poplatkov oslobodené len jedno vozidlo. Toto vozidlo môže jazdiť aj bez prítomnosti osoby ŤZP. Registrácia sa obnovuje automaticky. Zatiaľ nie je potrebné žiadať o oslobodenie každý rok. Zruší sa po skončení platnosti parkovacieho preukazu alebo na požiadanie. Žiadosť sa podáva na stránke: https://www.eznamka.sk

K žiadosti je potrebné doložiť: kópiu parkovacieho preukazu ZŤP, kópiu technického preukazu vozidla, na ktoré bude výnimka uplatnená.