PREUKAZ ZŤP

Preukaz ZŤP sa vydáva na základe posúdenia zdravotného postihnutia, kedy sa zároveň rozhodne o miere funkčnej poruchy a o tom, že ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Ako prvé je potrebné, pripraviť si kópie všetkých lekárskych správ a nálezov od špecialistov, z hospitalizácií a podobne.

Po druhé Informovať obvodného lekára o rozhodnutí získať preukaz ZŤP, aby mohol vyhotoviť posudok.

         Ak chcete preukaz so sprievodcom, požiadame obvodného lekára aby v posudku zdôvodnil prečo ste naň odkázaný. Tlačivo na posudok od lekára tu: http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/lekarsky_nalez.pdf

V prípade maloletého dieťaťa, podáva žiadosť rodič alebo fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.

Ak vzhľadom na svoj zdravotný stav, fyzická osoba nemôže sama podať žiadosť, môže v jej mene a s jej súhlasom na základe potvrdenia o zdravotnom stave lekárom so špecializáciou v odbore všeobecné lekárstvo ( Obvodný lekár ) alebo lekára so špecializáciou v odbore pediatria ( Detský lekár ), podať žiadosť aj iná osoba ak je spôsobilá na právne úkony.

Originál žiadosti je možné vyzdvihnúť aj v mieste trvalého či prechodného bydliska, na oddelení posudkových činností Úradu práce.

Po tretie: Podať žiadosť so všetkými správami priamo na oddelenie posudkových činností Úrade práce a sociálnych vecí a rodiny,  v mieste trvalého či prechodného bydliska.

Tlačivo : https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/Ziadost_o_parkovaci_preukaz.pdf

 

Vaša žiadosť sa dostane do rúk posudkového lekára Úradu Práce.

 

Od podania žiadosti, plynie 30-dňová lehota na vydanie posudku a potom 15- dňová lehota na vydanie rozhodnutia o priznaní či nepriznaní preukazu.

Preukaz vám vydajú na základe právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu.

Rozhodnutie o priznaní preukazu FO s ŤZP je právoplatné na 15. deň od jeho doručenia.

Ak je fyzická osoba s ŤZP odkázaná aj na sprievodcu, vyhotoví sa jej preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. K vyhotoveniu príslušného preukazu potrebujete  aktuálnu fotografiu o rozmere 3x4cm a preukaz totožnosti. ( občiansky preukaz, pas ).

Je dôležité, odovzdať čo najviac lekárskych správ od lekárov špecialistov ako aj odborných vyšetrení, kde sú zaznamenané nálezy, diagnózy, vyjadrenia odborníkov, zvyšuje to šancu schválenia žiadosti o preukaz. S obvodným lekárom je potrebné komunikovať a objasniť problémy ktoré Vás trápia.

Základnou podmienkou pre vyhotovenie preukazu je miera funkčnej poruchy ťažkého zdravotného postihnutia, a to najmenej 50 %. Táto miera je uvedená v rozhodnutí o priznaní preukazu FO s ŤZP, alebo FO s ŤZP so sprievodcom.

Mieru funkčnej poruchy určí posudkový lekár (podľa prílohy č. 3 k zákonu č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), a to na základe diagnóz uvedených v odborných lekárskych nálezoch, ktoré ste doložili k žiadosti.

Dostali ste rozhodnutie o nepriznaní preukazu, nevzdávajte to.

Ak Vám posudkový lekár určil, mieru funkčnej poruchy menej ako 50 %, nesplnili ste podmienku na priznanie preukazu. V takomto prípade sa môžete odvolať do 15 dní od prevzatia rozhodnutia.

V tomto prípade treba podať odvolanie. Je potrebné doručiť ho úradu, ktorý rozhodnutie vydal osobne alebo poštou.

Podané odvolanie musí obsahovať informáciu, voči akému rozhodnutiu sa odvolávate , t.j. číslo rozhodnutia. Odvolanie dôkladne odôvodnite, priložte aj nové lekárske nálezy.

ÚPSVaR , vám môže vyhovieť v plnom rozsahu, do 30 dní  od podania odvolania voči nepriznaniu preukazu FO s ŤZP. Ak sa tak nestane, celá spisová dokumentácia oddelenia posudkových činností sa zasiela na druhostupňový orgán, t.j. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste pôsobnosti vášho kraja.

Ústredie, môže nanovo rozhodnúť, na základe lekárskych nálezov, ktoré sa nachádzajú v odvolacej spisovej dokumentácii. Prípadne vás vyzve, aby ste svoje odvolanie doplnili. Odvolací orgán môže napadnuté rozhodnutie prvostupňového orgánu potvrdiť v plnom rozsahu, ale môže ho aj zrušiť a vrátiť na nové konanie (naspäť úradu, ktorý rozhodnutie o nepriznaní vydal).

JE DOBRÉ VEDIEŤ:

  • na vyhotovenie preukazu je potrebné doložiť aktuálnu fotografiu s rozmermi 3 x 4 cmplatný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo pas),
  • každá zmena(strata, odcudzenie, zničenie) preukazu musí byť nahlásená na ÚPSVaR, ktorý preukaz vydal. Zneužitie preukazu je trestné!
  • preukazy FO s ZŤP a preukazy FO s ZŤP-S sú platné len s predloženým občianskym preukazom,
  • „červený pásik“na preukaze fyzickej osoby s ŤZP-S znamená, že ste odkázaný na sprievodcu.
  • preukaz FO s ŤZP-S so zrakovým postihnutím(praktická alebo úplná slepota oboch očí) by mal mať na zadnej označenie „blind“,
  • preukaz FO s ŤZP-S so sluchovým postihnutím by mal mať na zadnej strane označenie „deaf“.